Parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku

Ostrowsko - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. Ostrowsko to niewielka wieś położona przy drodze wojewódzkiej nr 969 z Nowego Targu do Krościenka, na prawym brzegu Dunajca (kilka osiedli na lewym brzegu). Nazwa wymieniana była już w na początku XII wieku (jako rzeka i polana). Nazwa wsi pojawia się na przełomie XIV i XV wieku, początkowo jako włość rycerska a w XVIII wieku jako włość ostrowska z własnym starostą.

Jest to 3 najstarsza wiejska parafia na Podhalu założona przez cystersów. Obejmowała Łopuszną, Harklową, część parafii spiskich i liczne wsie aż do Bukowiny Tatrzańskiej. W 1746 dzierżawca ufundował drewniany kościół, który spłonął 2 listopada 1915. Budowę obecnego kościoła zapoczątkował ks. Stanisław Miernik. Kościół został wzniesiony poza wsią aby ułatwić wiernym z innych parafii dotarcie do niego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który zaraz po wybudowaniu kościoła został poświęcony przez ojców redemptorystów. Boczny ołtarz w którym znajduje się grób Pański jest poświęcony Św. Józefowi. Wnętrze kościoła stanowią freski świętych na sklepieniu oraz fresk z zesłania Ducha Świętego i Michała Archanioła patrona świątyni. Wyposażenie kościoła jest drewniane z góralskimi rzeźbieniami wykonanymi przez miejscowego artystę Franciszka Szumala. Na cmentarzu została wybudowana kaplica za posługi w parafii ks. Stanisława Barcika. Poświęcenia jej dokonał ks. bp Józef Guzdek w czasie wizytacji kanonicznej 24 maja 2010 roku. Od 4 lipca parafię po nominacji ks. kardynała Stanisława Dziwisza objął ks. mgr Jan Jakubiec. Przekazania kanonicznego dokonał ks. dziekan dekanatu Nowy Targ - ks. prałat Tadeusz Juhas.

Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił swoją decyzję o abdykacji 11 lutego 2013 r. Podczas konsystorza mówił: „Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową…” Papież ustąpił z urzędu 28 lutego. Kościół oczekiwał wyboru nowego Rybaka. Kardynałowie zebrani na konklawe wybrali nowego Biskupa Rzymu 13 marca 2013 r. Papieżem został Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek.
27 kwietnia 2014 r. okazał się dniem wyjątkowym, Papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Od tego dnia modlimy się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
29 czerwca 2018 r. ks. abp. Marek Jędraszewski mianował nowego proboszcza naszej wspólnoty. Został nim ks. Jacek Tekiela. Ks. Jacek objął oficjalnie parafię podczas uroczystej Mszy św. 8 lipca tegoż roku, w obecności dziekana dekanatu Nowy Targ ks. Prałata Stanisława Strojka, wielu zaproszonych Gości i przede wszystkim we wspólnej modlitwie z licznie przybyłymi parafianami.

Podgląd na żywo z naszego kościoła

Jeżeli obraz jest nie dostępny kliknij tutaj: http://www.parafiaostrowsko.pl